युनिकोड नेपालीमा कमेन्ट लेख्न चाहनुहुन्छ?

Except where otherwise noted, this site is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.
eXTReMe Tracker

के पूर्णिका होलिन् त नेपालकी राजा/महारानी

-दीपक भट्टराई-
purnika-crown
जन्मदिनमा तपाईँ के उपहारको अपेक्षा गर्नुहुन्छ ? राजदरबारभित्र हुर्केका पाँच वर्षीय नवयुवराजले त झन् आफ्नो बर्थ डेमा के-के आशा राख्दा हुन् ? श्री ५ नवयुवराज ह्रदयेन्द्र वीरविक्रम शाहदेवले के के उपहारको अपेक्षा गरेका थिए होलान्, तर नेपाल सरकारले उनलाई जन्मदिनको अवसर पारेर दिएको उपहार हो, नेपालको राजगद्दीमा तिम्रोभन्दा धेरै हक अब तिम्री दिदी पूर्णिकाको छ। तिमी अब नवयुवराजधिराज रहेनौ। हृदयेन्द्रले आफ्नो पाँचौ वर्ष प्रवेशसँगै श्री ५ को सम्मान र २५ हजार रुपैयाँ मासिक तलब पनि गुमाउने भएका छन्।

दैनिक पत्रिका नेपाल समाचारपत्रले साउन १३ गते (किन हो कुन्नि समाचारपत्रले अरुले भन्दा एक दिन पहिल्यै हृदयेन्द्रलाई शुभकामना दियो) र अन्य पत्रिकाहरु गोरखापत्र, राजधानी, अन्नपूर्ण पोष्टले साउन १४ गते नवयुवराज हृदयेन्द्रलाई जन्मदिनमा सुस्वास्थ्य, दीर्घायु एवं सुखको कामना व्यक्त गरेका थिए। तर, जन्मदिनको भोलिपल्ट आज १५ गते सरकारले, छोरीमान्छे पनि नेपालको राजउत्तराधिकारी हुन सक्ने निर्णय गर्दै अन्तिम फैसलाका लागि प्रतिनिधि सभामा पेश गर्ने निर्णय गर्‍यो।

तपाईँलाई थाहै छ, नेपालको संसदमा अहिले सात दलको तर्फबाट प्रस्तुत गरिने कुनै पनि प्रस्ताव सर्वसम्मतले नभए प्रचण्ड बहुमतले पारित हुन्छ। आज मात्र संसद परिसरमा चुरोट पिउन नपाइने प्रस्ताव संसदले पारित गर्‍यो।

मन्त्रिपरिषदको आजको बैठकले संसदमा पेश गर्ने निर्णय गरेको विधेयक (राजगद्दी उत्तराधिकार सम्वन्धी कानून संशोधन विधेयक) २०६३ अनुसार अब राजाको जेठो सन्तान छोरी भए उनी नै राजगद्दीको उत्तराधिकारी हुनेछिन्। यसै कारण कुनै दुर्घटना नभए २३७ वर्ष लामो नेपालको शाहवंशीय राजपरम्पराको इतिहासमा कहिल्यै नभएको कुरा अब नवयुवराजकुमारी पूर्णिका राज्यलक्ष्मी शाह, नेपालको राजगद्दीमा विराजमान हुने छिन्।

तर, प्रस्तावित विधेयकमा राजा-रानीको जेठो सन्तान राजउत्तराधिकारी हुने व्यवस्था भए पनि राज्यरोहण गर्नु पहिले प्रधानमन्त्री अध्यक्ष रहेको छुट्टै विशेष समितिले ती व्यक्ति राजउत्तराधिकार बन्न योग्य भएको प्रमाणित गर्नुपर्छ। विशेष समितिमा सभामुख, विपक्षी दलहरुका नेता तथा मन्त्रीहरु रहने व्यवस्था सरकारले गरेको छ।

यसको अर्थ हो, जेठो सन्तान राजउत्तराधिकारी बन्न उनले प्रधानमन्त्री, मन्त्री, सभामुख र विपक्षी दलको नेता को मन जित्नुपर्छ। नत्र, संसदको अनुमतिमा यो समितिले अर्कै व्यक्तिलाई राजगद्दी सुम्पिन सक्छ। यसका साथै राज्यरोहण गर्नका लागि संसदमा आएर सपथ पनि खानुपर्छ।

अब कुनै पनि दिन संसदले यो विधेयक पारित गर्नासाथ राजा ज्ञानेन्द्रपछि जेठो सन्तानका हैसियतले युवराजाधिराज पारस त राजा हुन पाउलान् तर त्यसपछि उनको छोरा ह्रदयेन्द्र राजा नभई पूर्णिकाले नेपालको शाहंवशीय राजपरम्परालाई धान्नेछिन्। नयाँ ऐनमा श्री ५ को पद राजा, रानी, युवराजलाई मात्र दिने प्रस्ताव भएबाट हृदयेन्द्रले आफ्नो पाँचौ वर्ष प्रवेशसँगै श्री ५ को सम्मान र २५ हजार रुपैयाँ मासिक तलब पनि गुमाउने भएका छन्।

गणतन्त्रको नारा जताततै छ र आन्दोलन गरेका कुनै पनि दलले गणतन्त्रको विरोध गर्न सकेका छैनन्, तर पनि संसद र सरकार राजाका उत्तराधिकारी सम्बन्धी, राजाको सम्पत्ति सम्वन्धी निर्णय गरिरहेका छन्। नरहे बाँस नबजे बाँसुरी अर्थात राजा नै नराख्ने भनेपछि के को राजगद्दीको उत्तराधिकारी, के को दरबारको सम्पत्तिमा कर।

आम मानिस जस्तै एक जना मन्त्रीलाई पनि मैले यही प्रश्न सोधेको थिएँ। तर, ती चतुर मन्त्रीले जवाफ दिइहाले, राजा अहिल्यै राख्ने भनेर कसले भनेको छ र ? त्यो त संविधान सभाले निर्णय गर्ने कुरा पो हो त। यदि संविधान सभा अगाडि नै राजगद्दी खाली (राजा मरेर वा अन्य कुनै कारणले) भयो भने कसैलाई त राजा बनाउनै पर्‍यो, त्यसैले यस्तो ऐनको व्यवस्था गर्न लागेको !

50 comments to के पूर्णिका होलिन् त नेपालकी राजा/महारानी

 • shadha

  If people want King, king must be select from the election and their authority to be king or queen would be five years ,It depends on their work.It will be good for best country.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • beena

  I don’t think Nepal needs the MONARCHY. By the way why many peole are emotional to the Royal family? We dont need Sruti’s kids nor others. Because leave them in their own condition nor one day they will die untimely.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Nepal ma raja ta param para matra haina bhabisya ko raajniti bises garera chimeki muluk bhanda pharak itihas bokeko hunale apiriharya pani cha tara hamro parampara bhane shaha raja nai haina. Iniharu ta lig lig kot ma sabai jana lathha mateko bela ma jhella garera durrr… dum durrr… dum garer dagurda raja bhayako ho. Tyahi parmpara jogayera pheri tyastai garera raja channe prakriya chalaunu parcha. Tyo nai ahile ko sachha rajnitik nikas ho.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • jivan ale

  bastab ma bhane ho bha ne kam nalag ne sade lai pale ra mat lab chai na tapai le pal nu hun cha aapha no sampati nas gare ra kr kasa ri hun cha pal nu hun cha ta ra tyas le mau ka pa yo bha ne ultai gotha bhat kaye ra aaphno ram ro bali ha ru nas gar na pa chi hat dai na matra mau ka koj cha tya sai le sa mai mai tun go laga ye bes ki na pali rak ne hai na ra.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • saroj

  Aaba mero bichar ma hamro Desh Brundi,Haiti, Afganistan jasto nabhaye malai maridinu.hamro des sarai chhada bhayoo so kehy na kehy hunchha hunchha

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Suresh

  First of all monarchy is not necessary anymore. But, since parliament has come to the conclusion of making first child as King/Queen, it should be “late Shruti’s” eldest daughter’s turn before Paras.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Amrit Humagain

  Pheri yo deshma ke hundai chha yeso herda ajhai pani neta bhanauda pishach haru ko buddhi pfiryo jasto lagena kina yo gyane ko barema chaine nachaine nirnaya gardai chhan? Bhatkauna lage ko gharma rangrogan garnu ko ke artha tyo gyane ko bisaya ma lagaune samaya deshma aauna lageko sthai santi ko khatir lagaye hune thiyo.

  Amrit Humagain

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • kasturi

  This is a drama made by SPA. What about the republic demand raised during the janaandolan-II? Where are the republic leaders in all parties?

  Why Girija, Oli and Sherchan are infavour of monarchy?

  This is like “gada agadi goru pachadi”. “kam kuro ekatir kumloboki thimitir”, These SPA leaders are visionless and do not respect the people. They are basically guided by the US emperialist and Indian expansionist. They are still loyal to the palace.
  People should punish them by another Janaandolan-III. They very quickly changed their colour like a lizard does.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • bishnu prasad

  Umesji tapalai ke yesto khaber lekhna man paryo khai maile bujhina.
  hamra netahurule ta yestai yestai garara matra samayeko durupayog garne hun aaba nepalma santi huna nikai garho hune bhayo jasto chha.
  kunai commant lekhna man lageko thiyena tara pani yeti lehnai parne bhayera lekhihale.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • lets hope for peace

  kina bekarma testo kanun banunu pareko ho kuni rana kalin shree 3 jastai gare bhai haltyo ni pahila girija tespachee madhav nepal tespachee prachanda wa baburam ani tespache arulai nepal ko rajgadhi ma basne roll kram rakheko baye ta sun ma sughanda hunthyo . mero bichar ma samsad ma bhag banda mela na hola tesko pani upaye thiyo ni ta . chitta nabujne lai ‘c’ grade ko bane baihal thyo .

  Tai pani feri hamra kehi “nari” haru lai chot parla ‘jai hos sabai narilai’ la hai nepal ka nari haru ansa banda ko kanun banau na tetro mehanta garuparya thiyo . yo ta schodai naschoceko kura po bayo . grand party garne hoina ta nepal ko samsad harulai bolayera . kina ki aba tapai haru madhe kati ko dana pani sakine bela bayo . “nari purus barabar ” bani chalayeko NGO pani bandha hunchan hola . aba auta “antim bhoj” garna mero sano sallah matra

  asstu

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • krishna

  कुकुर तेता हरु ले देश नै सत्यानास् गर्ने भए ।
  के गर्नु मित्र हो जुन जोगि आएपनि कनै चिरेको हुदो रहेछ ।
  जब सम्म गिरिजा जिउदो रहन्छ तबा सम्म नेपाल म गणतन्त्र आउँला भनेर सपना नदेखे हुन्छ ।
  ओलि (काजु कान्छा) जसले आन्दोलन को कुनै आवश्यकता छैन भनेर भन्थ्यो त्यस्तो ढुकुर मान्छे लाई त उप्-प्रधान मन्त्री भन्ने घाडो भिरै दिएक छन अनि कसरी हुन्छ त जनता को सपना सकार । ?
  जे होस् सबै मित्र हरुको लेख र कमेन्ट पड्दा खुशी लाग्यो कि ठकुरी मैलो को आन्तय छिट्टै हुनुपर्छ ।
  कृष्ण
  दुबै

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • anup

  LAUNA K SUNDAI CHU MA ..JANTA KO AAWAZ HO GANATANTRA ..GANA TANTRA MA K KO RAJA K KO UTRADEEKAREE..LAU JAYA HOS KAJU KANCHOO KO,,,,JANTA TA K BHANA

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Prabha Subedi

  KAM KURO YAKATIRA KUMLO BOKI THIMI TIRA BHANEKO YAHI HO. cOUNTRY KATRO THULO PROBLEM MA CHHA TESKO SOLUTION NIKALNU KO SATA NACHAINE KAM GARERA BASEKA CHA YO SARKAR. YASTO KACHUWA KO TAL LE KAHILE PAUCHHA NEPAL RA NEPALI LAI SHANTI.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Sanzeeb Shrestha

  Is this a Grand Design of Girija Babu to revive the Monarchy?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Rocky

  Hi Surkheti Ji,
  I am with you!

  For 10+ years, as KING of Crime, RNA, SPA (Saat Pagals Allience) & whole international forces (US, England, India etc.) could not eliminate the MAOIST though GUN BATTLES, now all of these gangs are trying to fight a final battle on political field with MAOISTS.

  And for sure, all of them (Who always against Nepalese People’s freedom & right) will be defeated this time even in the political field.

  ONLY ONE REASON, PEOPLE NEVER LOSE TO ANYONE!

  Nepalese people well equipped with political consessus & power of guns, noone can defeat them!!

  LONG LIVE NEPALESE PEOPLE & NATION.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • The dramatic change in Nepal has been brought by the peoples’war and all members of parliament(SPA party)got this lost opportunity to remail in parliament by peoples’ mandate not by having won in election or having done good job.One this is crystal clear that Nepalese people want republic state through costitution assembly.On the contrary,most leaders are working against the interest of people.They never ever brought any changes in their blemished attitute.They are vesting their interests not for the nation.Monarchism has been hindrance for centuries on the entire development of poor neplaese.The last movement was to wipe it out of the Nepal’s history.However,these leaders are tabling on the issue of heir i.e successor.
  Solutions:-wait until these animallike leaders die.
  Another movement to drive them away from nepal.
  Or kill them.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Speculation

  The question is genuine. The answer is if Nepalese potlitician and army are determined to be “bheda” for that long it is quite possible. Hope self concious, selfsteemed, and respectful citizen will change the arogant and decietful history very soon and the ordinary people will no longer require to worship the beasts.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Deepak Jadit

  केही भन्नै मन लागेन मलाई त । सर्बनासी नेताहरु सँग अब सकिदैन ।

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • विष्णु अधिकारी

  काम कुरो एकातिर कुम्लो बोकी ठिमितिर भन्या तेसै त उखान बनाएनन होला हैन हाम्रा बुडापाकाले तेत्रो जनता राजसंस्था फाल्न उत्रीदा पनि अझै के भा हो हाम्रा नेताहरुलाइ ए ए मैले बुँझे यो नारीहरुलाइ सम्मान देको होला
  ज्यानकाजी

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Surkheti

  Bhattariji, I like the issue and all the comments. These leaders have forgotten the mandate of the revolution and surely they are paving their grave together with the king!
  I doubt whether there will be any constituent assembly election. In a month or so when they are successful pulling weapons from the maoists, they will declare proudly: “No constituent assembly, we have ammended the constitution for the people.”
  I suggest Prachnada not to fall in their trap, be careful. You are the only hope for Gantantra Nepal ( republic). These SPA leaders are working under the masterplan of America, India, japan, China and Gyanendra to disarm maoists and keep nepal a kingdom under the shared rule of SPA and the king!
  They know people won’t vote for them, so they want to continue from now onwards without any election!

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • YOUTOM/CA

  ya gorkhali guy kura ta dami ho tara aali demosan bho hai kura ko. aaba charesh heroiin khane lai jaad khane bhanera paad badaideyeko
  lala anyway hang chai garnu nai parchha hai

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • pkhkitiya

  Our law makers seems very perfect atrist to play drama. Therefore, they have to be shifted from singh darbar to Rastriya Nach Ghar. Bajiya haru, KAM KURU EKATIRA KUMLO BOKI ….. TIRA

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • jantare lama

  This is bullshit, all nepalise are eggerly waiting to hear CA in the country. But what’s going on with SPA. they don’t have any responsiblity of the country and the people. Still they want to same way to go and drink innocent’s people’s blood like they did before with gyane or durbar. If Spa really thinking about the country and the people they won’t be spent their time like this. Otherwise they don’t need to think durbar and who will be the king or whatever. Because we are already enough we don’t want to hear anymore king in Nepal.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Anjali

  Lets decide future of monarchy by the referendum. If people approve monarchy, lets declare Late Princess Shruti’s daughter be the heir to the throne. This lineage should not go to Paras and/or his offsprings.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • smriti

  Though the future of monarchy will be decided by the CA elections, I am with this decision. As a female, I think this decision will help a lot to boost the psychology of females. The elder child whether it is son or daugther will now be the king or queen for the time being. There is no discrimination on gender basis. Later on after CA elections, this may also change. But I am happy for now.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Shibapuri

  साम्सद परिसरमा चुरोट पिउन नपाईने निर्णय गरेर सम्सद्ले क्या कमाल गरेका छन । किनकि उनिहरुको लागि यो नै ठुलो र मह्त्वपुर्ण विषय हो । शान्ति वार्ताको यो संकटको अवस्थामा हुतिहार नेताहरुको यस्तैमा दिन बिताउने भए । कृपया, अवको सम्सद्को बैठकमा मैले कहाँ दिसा, पिसाब गर्ने हो त्यो पनि निर्णय गरियोस् नेता महोदय ।

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Shibapuri

  यि राजाका धुपौरेहरुले यसै गरेर देश अझै डुबाउने भए । “कामकुरो एकातिर कुम्लो बोकि ठिमितिर” भन्ने पुरानो उखान टुक्काको याद आयो । अहिलेको अवस्थामा अरु काम भन्दा शान्ति वार्ता नै मह्त्वपुर्ण हो भनेर खै बुझेका? यिनिहरुको विचारमा त शान्ति वार्ता सफल नहोस् भन्ने चाहना छ । यसमा खर्च गर्ने समय अन्तरिम सम्बिधान मस्यौदा सामतिलाई समयमै प्रतिवेदन् दियेक भये कति राम्रो हुने थियो । “मुखमा रामराम बगलिमा छुरा” भनेको पनि यहि हो । मुखले गणतन्त्र पनि भन्ने तर भित्र भित्र गणतन्त्र बिरोधि कृयाकलाप पनि नछाड्ने । “विनाशकाले बिपरित बुद्धी” भनेको पनि यहि हो । नेपाल् आमाले यिनिहरुलाई कस्तो कुबुद्धी दिइछन । बाह्रवर्षसम्म रामायण पढाए पनि सीता कस्कि श्रीमति भन्न नसक्ने लठ्ठक नेताहरु भयेपछि जनताले कहिले शुख पाउने ।

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • dhyan

  गोर्खालि ले भने झै बिरे को छोरीलाई महरानी बनाउने ।अनी पारसले सजय पनि पाउछ,प्रजान्त्रात्रीक राजा बिरेन्द्र को सम्मान पनि हुन्छ ? ? ? ?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Distraction

  I agree with Suman…etc. What a time wasting excercise these so called politician are engaged in. Why are they delaying the most urgent and important issues? In one side they talk about qualified he or she for the position of heir in other side they have no guts to expose Gyanedra and his infamous son’s sins, corruption, criminal activities to punish them. Is it the view of the SPA that now Gyanedra and Paras are no good to be king and they transfer that position to a small child who is not corrupt or criminal yet. If that is the case, it should happen right now only up to the decision by CA. I am sure Nepalese people had so much of the cancer like royal institution which spreaded the desease of poverty, corruption, and lawlessness over 237 years in unfortunate Nepalese history. Once your cancer is diagonosed, you want promt treatment, where you can you undergo operaton and through it out.
  If there is still confusion in SPA about the monarchy they all should be sacked and given Psychiatric treatment.
  Any top position whether honorary or electected politician, it has to be based on personal calibre, dinity, moral, ethical, intelectual ability, leadership quality and trust of the people who can demonstrate his ability to serve, not that a criminal was borne in palace and he still deserve to kill further. Think several times before you make decision. Stupid decision will make us suffer for indefinite period. Wake up agian if you are still sleeping.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • दीपक जी
  मलाई त नेपालको राजसंस्था को समाचार सुन्दा सुन्दा वाक्क भैसको छु । मैले आज एउटा कुखुरा खाने गोरु को बारेमा समाचार र फोटो पायको थिएं यो समाचार (sangalo.be) मा पनि छापिएको छ । अनौठो समाचार भयकोले मैले यहाँ दिन खोजेको हुँ ।

  कुखुरा तथा पाठा खाने गोरु ।

  सिन्धुली को रत्नपुर भन्ने ठाउँमा एक गोरुले कुखुरा तथा पाठा हरु खाएर सबैलाई चकित पारेको छ । यो शिल्शिला करिब एक बर्ष देखि चलि आएको थियो, सुरू मा हराएका कुखुराहरु स्यालले खाएको आशँका हुने गर्थ्यो तर आजकल भने गाउँले हरु त्यस गोरु सँग त्रसित हुने गरेका छन्। पहिले सेतो रँग को रहेको त्यस गोरु कुखुरा र पाठा हरु खान थालेपछि रातो रँग को हुँदै आएको र नाम पनि सेते बाट राते हुन पुगेको गोरुधनी को भनाई छ।

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • sagarnepali

  यो सम्बिधान सभा न गरी येस्तै येस्तै सना तिना परीवर्तन गरी देश हांक्ने युक्ती त होइन?
  के के न गरें भनेर क्रेडीट लिनै खोजेको होउ भने लौ न त्यो श्रुती का नाबालीग छोरि लाइ उत्तराधिकरी घोषीत गर ए पानी मरुवा हो.., केहि समय को लागि भएपनी नेपली हरुलाइ मन शान्ती हुन्छ, अलिक न्यायपुर्ण देखिन्छ ।
  हुन त मालदाइ ले फेरी मारी पो दिने हुन् की तिनिहरु लाइ? सेना त अझै उनैको हातमा छ ।

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Rai & Gurung brothers

  Dear friends
  Why we need king & his family?We don’t need even his shado.lets do with this way,shree shree shree ohm pashupatinath ko sarkar.santa mahatma will be in the gorvernment.we need to recall satya youg.
  Lets kickout all royal regim & their followers.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • ghimire

  देशमा रणभेरि बजाउनु पर्ने बेलामा थाल ठटाएर बस्ने सांसदहरु का कुरा गरेर के साध्य। करिब २ महिना अघाडि माओबादि अध्यक्ष प्रचन्डले एउटा अन्तरबार्तामा भने जस्तै मोरेको बाघका जुंगा उखेलाइ मात्रहो यो घोषणा। देशको ढोका गणतन्त्रले घटघटाइ रहेको बेलामा राजगद्दिको उतराधिकरि छानेर किन बस्नु पर्यो यि हिजाडा सांसदहरुलाइ?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • gorkhali

  गणतन्त्र नेपाल मा किन फेरी अर्को नौटन्की गरेको? खुरुक्क ज्ञाने लाइ उस्को भाइ मारेको र मुर्ति-गाजा चोरेको अनि पारसे लाइ जाड खाएर झगडा गरेको, मान्छे मारेको आदी आदी कारणले डोरी मा झुन्ड्याउनु पर्छ्, र त्यो हाम्रो जन अदालत ले मात्र गर्न सक्छ । किन जन अदालत बिचरा निमुखा जनता लाइ सताउदै हिडछ ? ज्ञाने लाइ झुन्ड्याउने हैन ?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • यो के नाटक हो?
  अब ग्यानेको जेठो छोरो पारसे हो भन्ने सबैलाइ थाहा छ।
  ग्याने अझै २०-३० बर्स बाँच्ला, अनि पारस सोल्टिले अरु ३०-४० वर्स
  राज गर्ला। अनि त्यसपछिको रानीलाइ १०० वर्स अगाडिनै साँसदहरुले रातो
  कार्पेट विछ्याएको? के गर्या हो यो?
  अझै १००-१५० वर्स शासन चलाउँछौँ भन्ने त ग्याने-पारस लाई पक्कै विश्वास थिएन, अब पार्टिहरुले तालुमा आलु फलाइदिए।
  वाह! दरबारमा आज पक्कै महा-भोज छ। दरबार नजिक घर हुनेले हेक्का गर्नुस मासु र ठर्राको मगमग वासन चलेको होला दरबारमार्गमा आज।
  आफु त अहिले विदेशमा छु, सुँघ्न जाउँ भनेपनि मौका मिलेन। हत्तेरिका!!

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • baral

  राजाको नै अन्यको माग गरिरहेको बेलामा यो अन्तिम नाटक बाकिनै रहेछ होला संसदको लागि। बरु अब संसदले श्रीमानको श्रीमति र श्रीमतिको श्रीमान् घोसणा गर्न बाको छ जस्तो लाग्छ।
  यो संसद र ७ दलले अब देशमा राजा राखनेनै भय जस्तो छ। राजाको अन्त्य नेपालि जनताको लागि सपना बाहेक अरु केहिबाकि रहेन्न्। अब ७ दल कुर्लदै भन्छ, माओबादिको हत्तियार खोजन भरमज्दुरले लागेको देखिन्छ। बरु माओबादि फेरि युद्धमा जाओस हामि राजा राखि छाड्छौ! हामि भत्ता खायि छाड्छौ! बरु अरु जनता १५ को ठाउँमा ३० हाजारनै किन नमरुन हामि राजाको निरन्तरता जारि राखछौ! खुसखोरि जारि राखछओ! माओबादिले जेभने पनि हामिलाइ मोरियाटिले सात दियकै छन्। भारतले, जापानले , साथ दएकै छ। उएइले मनि साथ दिएकै छ।
  यो देशको दुर्दशा हो। यदि राजाको अन्त्य इ दलले चाहेका हुनभने राजगद्धै उत्तराअधिकार छोरा बा छोरिनै भनि किन राख्नुको ओचित्य के छ? यस्को सजिलो अर्थ हो राजालाइ राखि राखनु। नत्र के त?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Ek Ajnabi from Brussels

  हैन यि पातकी सान्सद हरु को फेरी यो कुन नयाँ नाटक हो ? के को उत्तरधिकारी ? गणतन्त्र नेपाल मा ?

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Sudip

  The one who has luck gets the throne. Let’s wait and watch who has the luck to be the king of Nepal. It’s not sure that the future king will be from the Shah dynesty. There is also chance that the kingship may my abolished from the country.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • kishor

  Our incompetent leadership are indulging to save monarchy, and trying to draw us in useless discussion like who will be the successer of throne. No, we don’t want anybody to rule us again, no matter if that is paras or shruti’s daughter. Our fight is for creating an equal oppurtunity for all nepali sons and daughters to lead the country. Just because somebody born somewhere, he/she should not be entitled to lead the nation. It is the personal calibre and public trust that should matter, and that should be counted.
  Dear friends, lets give a strong and a very clear voice for a new nepal, a democratic republic.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Chankhe

  It is totally nonsense of Govt decision on who is going to what in the pretext of people contemplating whether to keep the institution of monarchy or not.

  There is a proverb in Nepali: Kam kuro eka tira, kumlo boki thimi tira

  I urge govt to focus on main issue…yesta jhina masina kura ma yo sarkar aljhinu bhaneko rajtantra ko khadyentra lai fastaune mauka dinu jasto ho

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • BK,UK

  its bullshit!!!! we dont want monarchy, then wot who will be king or queen , no matlab.

  this parliament playing drama , no more than that.

  kam kuro eka tira kumlo boki thimi tira.

  where is constitutional assembly election?

  dont get lost nepali people , come on the street once again for your right. lets throw this royalist girija’s gang.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jeevan Rokka

  It is nonsense. If the country is going to face constitutional assembley ellection and CA will decide about the monarchism and all other political system for the country then why SPA are doing this drama. I wonder what the present government really wants? CA or other things?
  These circumstances leading me to say that SPA and present government are not honest toward verdict of people’s movement and or CA and the solution of present political crisis. Otherwise why government is giving time to such decision which ultimately will be decided by CA??????

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • rajeev

  Yes, if constituent assembly let monarchy remain in Nepal, in any forms, the throne should go to the daughter of shruti.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • bhusal

  umeshji
  mero bichaar maa anchaar halne bhaye shruti ko chori ko palo paras bhanda chado aaucha ra uni raja (rani)huna paunu parcha..

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Shanti Nepali

  This very contradictory to what the government say and does. members of the cabinet are advocating that the monarchy should be abolished and at the same time, they are amending rules to curtail perks, previledges etc. What is this rubbish about, at the end SPA words and deeds are like elephant eating and showing teeth.

  Secondly, apart from giving them perk, apart from the King, queen, crownpriness/prince and queen mother, the title of Shree panch should be ateakn out and trated as ordinary citizen.

  Hey Finance Minsitry, what happen to your enquiry letter about the fully loaded Pajero imported in Nepal, without paying tax. The Pajero is not for the king, but his nephew in Law, Some Singh (son of Arjun & Shardha Singh’s son married to one of Direndra ko daughter) is lavingly using a tax free jeep. Why can;t hat not be confistciated.

  SPA and Krishna Jung rayamajhi talk less and show action.
  Maoist respect people right to live and live a earning and dont show your hidden colour in that blue safari clothes. You have your children studing in UK and USA with the money looted from nepali in the pretext of donation.

  Shanti Nepal

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • nabin

  this rule is highly appreciated. This is begining for upgrading ladies mentaölity that they are equal. though we donot need king at all

  I appreciate it

  Nabin

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • Hari Rana

  Nepal Goverment should declare Birendra’s garnd daughter as the successor of the nepali throne.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • rshul joshi

  I think Late King birendra’s daughter late Princess Shruti has two daughters.So, if there will be continuation of royal syatem, Shruti’s daughter has right over nepali throne.

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • tharu som

  उमेशजी ,होइन तपाईले अझै पनि ह्त्यारा राजालाई मात्रै सुहाउने त्यो श्रीपेच् किन देखाइरहनु भयेको छ ,कृपया उमेश् जी राजाको त्यो बिशेस् टोपीलाई बाग्मतिको फोहर् पानिमा फालिदिनुहोस् ,धन्यबाद् ,।
  बडका थारु

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

 • gorkhali

  यो चाँही अन्तरिम राजा को solicitation (टेन्डर आह्वान) होला
  अब त्यो भिर बाट खस्न लागेको राजतन्त्र लाइ के सच्च्याइ रहने । दुई दिन त हो
  तै पनि भनि हाल्नु पर्छ भने, पारसे को छोरो होईन बिरेन्द्र कि छोरी पनि छ अरे, बिरेन्द्र कि छोरी लाइ खुरुक्क गद्दी मा राखेर ज्ञाने र पारसे लाइ भिर बाट खदार दिए सबै भन्दा राम्रो कर्म हुन्छ्

  मन परे हरियो, नपरे रातो Thumb up 0 Thumb down 0

eXTReMe Tracker